O dôležitosti dizajnu

Každý vyrábaný a ponúkaný produkt by mal mať čo najlepšie technické a úžitkové vlastnosti. V dnešnej dobe však už ani to samo o sebe nestačí. Súčasné produkty musia upútať aj svojim vzhľadom, inak by sa nepredávali. Dôležitosť dizajnu si ukážeme na niekoľkých konkrétnych príkladoch.

 

Automobilový priemysel

Položme si otázku, podľa čoho si vyberáme auto. Pochopiteľne do úvahy berieme výkon motora, jazdné vlastnosti, úroveň spotreby a ďalšie technické parametre. No nielen to. Naše rozhodovanie významne ovplyvňuje aj vzhľad auta a jeho imidž. Najpredávanejším osobným vozidlom v histórii automobilizmu sa stal legendárny „Chrobák“ od Volkswagenu, a to nepochybne aj pre svoj originálny dizajn. Alebo iný príklad. Talianskej fabrike FIAT len nedávno hrozil krach. Fantastický dizajn nového Fiatu 500 však pomohol turínskej automobilke k tomu, aby bola znovu zisková. Dizajn je však dôležitý nielen pre samotné autá, ale aj súvisiace doplnkové produkty, ako napríklad autosedačky.

Elektrotechnický priemysel

O elektronike platí v podstate to isté čo o automobiloch. Elektrospotrebiče všetkých druhov – od televízorov cez chladničky až po mobilné telefóny – si kupujeme aj na základe dizajnu. Uveďme len jeden asi vôbec najreprezentatívnejší príklad, spoločnosť Apple. Mnohé jej produkty boli z technického a inovatívneho hľadiska priam revolučné. Niet však sporu o tom, že obrovský úspech dosiahli aj vďaka charakteristickému dizajnu. To všetko spolu vynieslo Apple na čelo rebríčka najhodnotnejších značiek na svete.

Nábytkársky priemysel

Veľa obdobných príkladov o úlohe dizajnu by sme mohli uviesť aj z oblasti nábytkárskeho priemyslu. Dalo by sa písať o úspechoch talianskeho dizajnu, raketovom nástupe škandinávskeho štýlu a podobne. Dôležitosť dizajnu však ešte viac zdôrazňuje nastupujúci trend nábytku na mieru. Na jeho originálnom vzhľade nám natoľko záleží, že čoraz viac kupujeme napríklad kuchyne na mieru, dokonale prispôsobené nášmu vkusu a estetickým požiadavkám.

Online a digitál

Nakoniec ešte treba zdôrazniť, že dizajn sa už zďaleka netýka len produktov hmotnej povahy, ale prenikol aj do digitálnej oblasti. V súčasnosti sa tvorba webstránok, počítačových hier či mobilných aplikácií nezaobíde bez web dizajnu a UX dizajnu. V tejto sfére vznikli úplne nové druhy profesií ako významná súčasť tzv. kreatívneho priemyslu. Je viac než pravdepodobné, že v budúcnosti budú ďalšie nové pribúdať.