Lesná materská škola

Nie je materská škola ako materská škola. V poslednej dobe sa aj na Slovensku objavuje stále rastúci trend lesných materských škôl. Čím sú lesné materské škôlky charakteristické?

Spoločnou charakteristikou je v podstate najmä to, že podstatnú časť aktívneho času trávia s deťmi vonku. Do pevného zázemia chodia len odpočívať. Prečo to robia? Pretože si myslia, že príroda je pre deti ( a nielen pre deti ale aj pre dospelých) prirodzeným prostredím plným možností podporujúcich ich rozvoj. Či už ide o rozvoj jemnej a hrubej motoriky (nekonečné množstvo hmatových podnetov, prekážok pri chôdzi…), priestorovej orientácie, či sociálnych schopností, empatie a podobne.

Ďalšou spoločnou črtou lesných materských škôl je to, že sa k dieťaťu snažia pristupovať lepšie. Partnersky, rešpektujúco. Neautoritatívne. Niektorým materským školám partnerský prístup funguje perfektne, pretože nezabúdajú na časť byť rešpektovaný, z najviac využívaného partnerského pedagogického konceptu, konceptu – rešpektovať a byť rešpektovaný. Iné zas nevedie pracovať s hranicami a deti v nich často zažívajú pocit neistoty.

Každá zo škôl sa rozhoduje individuálne z ktorých alternatívnych systémov si vyberie. Často sa inšpirujú montessori pedagogikov alebo waldrofskou pedagogikou.

Jeden z predsudkov, ktoré o lesných škôlkách kolujú, že sú len pre voľnomyšlienkarov, pre hipisákov, skrátka nie pre bežného konvenčného človeka. Ja s tým nesúhlasím a myslím, že sú pre každého, kto chce svojim deťom dopriať krásne detstvo v nádhernom a ešte k tomu tak podnetnom a  rozvíjajúcom prostredí.

Moja dcéra chodí do lesnej materskej škôlky. Môj manžel by sa možno dal označiť sa alternatívca, keďže vyrába drevené slovenské postele. Ja ale pracujem v klasickej komerčnej firme, ktorej predmetom obchodu je nivelačný systém na dlažbu.

Naša dcéra sa má v lesnej škôlke naozaj skvelo a my sme vďační za to, že je lesná škôlka aj v našom malom mestečku. A čo najdôležitejšie sme sa z lesných škôl naučili? Už vieme, že neexistuje zlé počasie, len nevhodné oblečenie a prírodu si užívame za každého počasia.